Jak nakreslit střih na kalhotky

Návod na střih dámských kalhotek

O konstrukci spodního prádla se často zajímají ti, kteří už mají něco "odšito" a chtějí efektivně zužitkovat zbytky látek. Přetvořit je na jedinečné prádlo, které můžou nosit nebo darovat. Anebo ženy, které chtějí zajít dálnaučit se konstrukci střihů, aby mohly navrhovat vlastní kolekci kalhotek a možná si tím časem vybudovat i vlastní značku. Ať už patříte do kterékoliv skupiny,  věřím, že se vám tento článek bude zamlouvat.

Praktické tipy na konstrukci kalhotek

Konstrukce dámského spodního prádla je fascinující disciplína, která spojuje preciznost s kreativitou. Každý materiál má své specifické vlastnosti. 

Naučit se pracovat s různými typy úpletu je klíčem k tomu, aby nám prádlo dokonale sedělo a zároveň poskytovalo komfort.

Roztažnost, pružnost, elasticita... 

Při konstrukci střihu spodního prádla musíme vzít v úvahu především roztažnost materiálu. Roztažnost materiálu ovlivní, zda naše konstrukční přídavky budou s kladnou (+) či zápornou (-) hodnotou. (jak poznat o kolik procent se váš úplet roztáhne najdete tady)

Konstrukce dámských kalhotek podle typu materiálu

U nepružných materiálů 
  • bereme v potaz své skutečně naměřené rozměry a v samotné konstrukci střihu přidáváme k obvodovým rozměrům pár centimetru navíc cca +1 až 3 cm pro pohodlí, aby prádlo nebylo příliš těsné. (například satén, krajka, bavlněné plátno...)
U méně pružných úpletů s nižším podílem elastanu (jako je např. bavlna, bambus nebo viskóza...
  • bereme v potaz své skutečně naměřené rozměry a své obvodové rozměry zmenšímecca - 1 až - 4 cm) nebo o  cca - 1 až 5 % naměřené hodnoty, aby střih lépe přiléhal a kopíroval tvar těla. Těch - 1 až 4 cm ze skutečně naměřeného obvodu by tedy mělo zajistit, že se materiál napne a kalhotky budou správně sedět.

U pružných až velmi pružných materiálů, které pruží v obou směrech a obsahuji vysoký podíl elastanu (jako je např. plavkovina, polyamid, merino úplet nebo funkční úplety)

  • bereme v potaz své skutečně naměřené rozměry a své obvodové rozměry zmenšíme o cca - 10 až 20 % naměřené hodnoty. Délkové rozměry pružnost tolik neovlivní stačí je zmenšit o cca - 0 až 5 % naměřené hodnoty. 
  • Výsledný střih pak bude být užší, ale díky pružnému úpletu látka se přizpůsobí tělu. Některé materiály se při roztažení do šířky mohou mírně zkrátit na délky, což musíme zohlednit při navrhování střihu. 
V případě, že kombinujeme různě pružné a nepružné materiály
  • bereme v potaz své skutečně naměřené rozměry a až kalhotky vyzkoušíme, jednotlivé díly dodatečné zmenšíme.

 

Příprava na kreslení

A. Do připravené tabulky zapíšeme své pečlivě naměřené míry (Tabulka obsahuje rozměry, které jsou dále použity ve znázorněném postupu)

tabulka rozměry    

Naměřené obvodové i délkové tělesné rozměry zapíšeme do tabulky v celých hodnotách. A pak je upravíme podle toho z jakého typu materiálu (jak moc pružného a tažného) budeme kalhotky šít

B. Vytvoříme základní konstrukční síť

Postup kreslení je pro všechny typy kalhotek stejný. U všech je potřeba nejprve nakreslit konstrukční síť. A až pak, podle modelu, vykreslit požádovaný tvar.  Snížit pasovou línii, rozšířit boční švy, vytvarovat výkroj, zakreslit nohavičku ...

Postup kreslení konstrukční sítě

Konstrukční síť pro zadní a přední díl je shodná. Liší se v zakreslování rozkroku. Přední díl má rozkrok delší. Zadní díl je kratší. 

1. Narýsujeme si úhel dvou přímek. Přímku pasovou a zadní středovou.

2. Od průsečíku těchto dvou přímek, směrem dolů si naneseme rozměr, který jsme si prve změřili na postavě, boční hloubku sedu - bhs (v případě rozměru použitých v tabulce  by to bylo 21 cm) - zakreslíme rozkrokovou přímku. 

3. Od rozkrokové přímky směrem dolů naneseme hloubku rozkroku, která se vypočítá z naměřeného rozměru obvodu sedu. Vzorec je  1/10 os - 1 (v případě rozměru použitých v tabulce  by to bylo 8,9 cm)

konstrukcni-sit-kalhotky

4. Na rozkrokové přímce naměříme hodnotu, kterou vypočítáme pomoci vzorce 1/4 os - 2 (v případě rozměru použitých v tabulce  by to bylo 22,7 cm) . Nakreslíme přímku boční

5. Od pasové, směrem dolů po boční naneseme hloubku sedu - hs (21 cm), vznikne přímka sedová

6. Na pasové přímce, od průsečíku se zadní středovou naměříme hodnotu, která se vypočítá  z rozměru, který jsme si prve změřili na postavě a je určená vzorcem 1/4 obvodu v pase. Spojíme s hloubkou sedu a - hs (21 cm) a zakreslíme upravenou boční přímku

KA2

Pomocné přímky pro rozkrok zadního dílu - ZD

7. Hloubka rozparku je určena vzorcem 1/10 os - 2 (8,9 cm) . 1/4 této hodnoty naneseme směrem nahoru. Na krátké kolmici naměříme šířku rozkroku 3, 5 cm a směrem dolů pak 1 cm, což je pomocný rozměr pro tvarování hýžďového výkroje zadního dílu. 

8. Od hloubky sedu směrem k rozkroku ZD zakreslíme přímku pro hýžďový výkroj zadního dílu

KA3 

Pomocné přímky pro rozkrok předního dílu - PD

9. Hloubka rozparku je určena vzorcem 1/10 os - 2 (8,9 cm) . Pro ZD jsme 1/4 této hodnoty nanesli směrem nahoru. Pro PD ji naneseme směrem dolů. Na krátké kolmici naměříme šířku rozkroku 3, 5 cm a směrem nahoru pak 1 cm, což je pomocný rozměr pro tvarování hýžďového výkroje předního dílu. 

10. Od hloubky sedu směrem k rozkroku PD zakreslíme přímku pro hýžďový výkroj předního dílu

 KA4

Vykreslení tvaru kalhotek 

Jak píšu výše. Postup kreslení konstrukční sítě je stejný pro většinu modelu. Tvar zakreslíme dodatečně a můžeme jej různě upravovat. Záleží na modelu, zda kreslíme střih na kalhotky

  • nízké/polovysoké/vysoké
  • s nohavičkou/bez nohavičky
  • klasické/tanga/brazilské

Příklad jak lze zakreslit tvar pro kalhotky vysoké, které sahají do pasu a jejich boční okraj sahá do hloubky boků (sedu) .

    kalhotky vysoké

 vysoké

 Příklad jak lze zakreslit tvar pro kalhotky nízké, které mají sníženou pasovou linii o 8 cm. Boční okraj je široký 4 cm. 

   kalhotky nízké

zakreslení tvaru kalhotek

Po zakreslení tvaru doporučuji střih překreslit i na druhou stranu aby vynikly případné nerovnosti a zakreslit požadované úpravy.

 střihové díly

Doporučuji, padnutí střihu nejdříve ověřte na zkušebním vzorku.

Střih je bez přídavků na švy! Až budete kreslit na látku, nechte si od okraje střihových dílů místo na švovou záložku.

Materiály pro spodní prádlo se liší podle funkce a pohodlí

  • Bavlna                            prodyšná a pohodlná, ideální pro každodenní nošení, dobře se udržuje a snáší vyšší teploty praní.
  • Lycra (spandex)         velmi pružná, tvarově stálá, vhodná pro tvarující prádlo a sportovní podprsenky.
  • Krajka                            elegantní, používaná pro dekorativní prádlo.
  • Polyamid                      odolný a hladký, často ve sportovním prádle.
  • Bambus                         přírodní, antibakteriální, termoregulační.
  • Stříbro                           antibakteriální vlastnosti, ideální pro funkční prádlo.
  • Viskóza                          jemná a příjemná na dotek, skvělá pro lehké a vzdušné prádlo.
  • Merino                           měkký a teplý, vhodný do chladnějších měsíců.

 

Spodní prádlo zahrnuje širokou škálu kousků, a proto je škoda umět konstruovat střih pouze na kalhotky. Rozhodla jsem se vytvořit ucelenou sérii návodů na konstrukci různých typů spodního prádla. Pokud nechcete další článek promeškat, přihlaste se k odběru novinek. Kontaktní formulář najdete v patičce pod tímto článkem.

Co můžete očekávat v sérii?

  • Kalhotky: různé styly jako klasické, brazilské, tanga a boxerky.
  • Body: kombinuje funkce topu a spodního prádla v jednom.
  • Podprsenky: od push-up po sportovní.
  • Spodní košilky a tílka, kombiné: základní vrstvy pro každodenní nošení.
  • Pánské prádlo: slipy, boxerky a další.