Dlouhá maxi sukně z úpletu
Dlouhá sukně je velmi oblíbeným kusem oblečení, který by neměl chybět v žádném ženském šatníku. Nabídka na trhu je obrovská - vybírat lze z nepřeberného množství střihů, barev, vzorů a materiálů. Můžete si zvolit sukni podle příležitosti, kam ji chcete nosit, a také podle ročního období.
Ale co když chcete dlouhou sukni, která je jen "vaše". Je jedinečná a dokonale padne vašemu tělu? Pak byste měli zvážit ušití vlastní sukně dle střihu na míru. S mým podrobným návodem na střih dlouhé sukně to zvládnete hravě i vy.
Ale pozor! Šití na míru je návykové! A jedna sukně vám určitě stačit nebude :-(
OBSAH
Návod na střih dlouhé sukně
V tomto návodu se s vámi podělím o střih na dlouhou sukni áčkového střihu, který je v mých kurzech šití nejpopulárnější. Tato sukně je lichotivá pro všechny typy postav a hodí se na různé příležitosti. Přiléhá v pase a od spodní části boku směrem dolů se mírně rozšiřuje., čímž vytváří elegantní a ženskou siluetu. Sukně má také vyšší pasový lem, který zakrývá bříško a zvýrazňuje pas.
Sukně je ideální pro ty, kteří hledají pohodlný a lichotivý kousek oblečení, který se snadno šije. Pružný materiál zajistí, že sukně krásně sedí na postavě a nijak neomezuje v pohybu.
Pro jaký materiál se daný střih hodí?
Střih je odzkoušený na třech odlišných úpletech a je určený pouze pro ÚPLET, který je pružný.
- varianta - bavlněný úplet s elastanem - jednolíc, ve složením 95 % bavlna + 5 % elastan, gramáž: 200 až 220 g/m2, v šířce 145 až 160 cm.
- varianta – bavlněný úplet - teplákovina, ve složení 92 % bavlna + 8 % elastanu, gramáž 240 g/m2, v šířce 145 až 160 cm.
- varianta - viskózový úplet s elastanem, ve složení 96 % viskóza + 4 % elastanu, gramáž 200 g/m2, v šířce 145 až 160 cm.
Každý z úpletu je vhodný pro jiné roční období a v každém z nich se budete cítit jinak. Společné mají to, že obsahuji elastan, díky kterému dostatečné pruží a drží si svůj tvar.
TIPY:
- Pokud použijete jiný materiál, více, či méně pružný, bude nutné si střih pooupravit.
- Viskózové úplety jsou úžasně, ale taky nemilosrdné. Odhalí všechny nedokonalosti těla. Doporučuji méně obtažené střihy
Příprava na kreslení
A. Do připravené tabulky zapíšeme své pečlivě naměřené míry.
obvod pasu (op) měříme v nejužším místě trupu
obvod sedu (os) přes boky a zadek
hloubku sedu (hs) ve stoje od pasové linie po boční linii
délku sukně (ds) od pasu směrem k zemi, středem těla
Naměřené obvodové tělesné rozměry zapíšeme do tabulky v celých hodnotách. Délkové a šířkové rozměry zapíšeme také v celých hodnotách.
Pro velikost XL například takto
Pro samotné kreslení si nevystačíme jen s naměřenými hodnotami. Sukně se šijí z materiálu, které jsou různě pružné do šířky a některé i do délky. A proto je třeba zohlednit, kolik k naměřeným hodnotám přidat na přídavcích. U hodně pružných, elastických materiálu jdou přídavky do mínusových hodnot. (V našem případě použijeme hodnoty konstrukčních přídavků, které odpovídají roztažnosti od 10 do 30 %.)
TIPY:
- Doporučuji, padnutí střihu nejdříve ověřte na zkušebním vzorku.
- Střih je bez přídavků na švy! Až budete kreslit na látku, nechte si od okraje látky místo na švovou záložku.
B. Vypočítáme si vzorečky, které jsou pro zdárně zhotovený střih nezbytné.
Pro velikost XL například takto
Postup kreslení
- Konstrukce předního dílu (PD) a konstrukce zadního dílu (ZD) je shodná a není tedy nutné si každý díl kreslit zvlášť.
- V postupu uvádím v závorce hodnoty, které jsem si vypočítala pro konstrukci dlouhé sukně velikosti XL. Vám vyjdou hodnoty jiné.
1. Narýsujeme dvě, na sebe kolmé přímky. Přímku boční a středovou
2. Od průsečíku těchto dvou přímek si naneseme délkové rozměry: hs - 1 (18 cm) cm a v pokračování délku sukně ds (101 cm). Vzniknou nám přímky sedová a dolní
3. Na sedové přímce naneseme rozměr 1/4 os - 2 až 4 (27 cm) a zakreslíme kolmici směrem k pasové a dolní přímce. Vznikne nám přímka boční.
4. Na pasové přímce naneseme rozměr 1/4 op - 2 až 4 (21 cm)
5. Na dolní přímce od průsečíku s boční přímkou naneseme hodnotu 5 až 10 cm (Čím větší je šířka úpletu, z něhož budeme sukni šít, tím vetší může být nanesená hodnota. Tuhle hodnotu můžete nanášet až rovnou při překreslování střihu na úplet)
6. Spojíme body nanesených rozměrů na pasové, sedové a dolní přímce.
7. Zakreslíme správný tvar sukně a zaoblený boční okraj sukně podle předlohy
8. Do hotové konstrukce střihového dílu sukně zakreslíme sedlo (pasový lem)
9. Jde o základní střih a je třeba si s ním trochu pohrát. Zejména u větších velikosti a zaoblených proporcí je potřeba případné nerovnosti původního střihu zakreslit plynuleji
- Překreslíme střih i pro druhou část těla (abychom ty nerovnosti viděli dříve než střihneme do látky)
- oddělíme pasový lém od sukňového dílu
- poupravíme (zarovnáme) boční a (zaoblíme) dolní okraj sukně
- zúžíme pasový lém (sukňový díl bude volnější než je pasový lém a při všívání do pasového lému bude třeba jej navolnit)
Střih na dlouhou dámskou sukni z úpletu máte hotový a je třeba si vybrat vhodný úplet a pustit se do ověření střihu šitím.
Postup na šití sukně i s obrázky najdete zde
PAMATUJ
Střih je třeba nejprve ověřit na zkušebním vzorku. Poté si případné úpravy poznačit do konstrukce pro příští použití.
S ohledem na pružnost materiálu je třeba upravovat přidavky, které jdou do mínusu. Pružné materiály snesou větší hodnotu, méně pružné menší hodnotu.
A při stříhání úpletu přinechat švové záložky podle toho, jakou šířku stehu použijete na svém stroji.
Ať se dílo podaří :-)
Závěrem
Budu se těšit na jakýkoliv způsob kontaktu či spolupráce. Ať už budete nakupovat nebo podle mých postupů šít či stříhat.
- Pokud se potřebujete na cokoliv zeptat, neváhejte se na mě obrátit.
- Pokud si chcete prohlédnou nabídku oblečení pak jděte tady.
- Pokud vás zajímají střihy, jsou zde.
- A pokud to jsou návody na šití nebo konstrukci střihu, klikněte sem.
Ať vás proces šití nebo konstruování baví a ať se dílo podaří :-)